W tym roku przypada setna rocznica urodzin Jerzego Pleśniarowicza (1920-1978). To dobra okazja, aby umocnić pamięć o dokonaniach tej nietuzinkowej postaci i dokładniej opisać jego bogate i zróżnicowane dzieło obejmujące poezję, niezwykle szeroką i obfitą aktywność translatorską, reżyserię teatralną i radiową, a także popularyzację działań w zakresie kultury.
Warto uporządkować oraz poddać analitycznej i interpretacyjnej ocenie przedwojenny i wojenny czas jego aktywności poetyckiej; lata 1952-1974, kiedy był kierownikiem literackim Teatru Ziemi Rzeszowskiej, dzisiejszego Teatru im. Wandy Siemaszkowej; dekadę lat sześćdziesiątych, gdy reżyserował w Radiu Rzeszów słuchowiska, emitowane lokalnie i na antenie ogólnopolskiej. Skatalogować należy także jego obecność na łamach pism lokalnych takich jak „Nowiny Rzeszowskie”, „Profile” czy „Widnokrąg”; przybliżyć dokonania w zakresie badań nad tradycjami teatralnymi miasta nad Wisłokiem; ocenić niezwykle wartościowy i unikalny dorobek translatorski; przypomnieć aktywność organizacyjną, chociażby jego rolę w tworzeniu rzeszowskiego Oddział Związku Literatów Polskich, którego był pierwszym prezesem.
Konferencja ma na celu zwrócenie uwagi na poznawczą i dokumentalną wartość dzieła i osobowości tej niezwykle zasłużonej dla miasta Rzeszowa i regionu postaci. Zależy nam zarówno na ujęciach syntetycznych, jak studiach szczegółowych odnoszących się do różnorodnych zjawisk i problemów. Obszar wartych namysłu zagadnień nie jest zamknięty.
Po zakończeniu konferencji teksty, które uzyskają pozytywną recenzję, zostaną opublikowane w monografii zbiorowej.
Komitet Naukowy i Organizacyjny:
Prof. dr hab. Alicja Jakubowska-Ożóg
Dr hab. Anna Jamrozek-Sowa, prof. UR
Dr hab. Zenon Ożóg, prof. UR
Dr hab. Magdalena Patro-Kucab, prof. UR
Prof. dr hab. Krzysztof Pleśniarowicz
Dr Jan Wolski (sekretarz)
❯ KRS: 0001011299
❯ NIP: 6762633333
❯ REGON: 524058270
Prawa autorskie © 2024 Fundacja im. Jerzego Pleśniarowicza | Wykonanie GT Code Lab